שיפור תנאי העסקת עובד זר - כך תשפרו את תנאי ההעסקה של העובדים הזרים שלכם

עובד זר זכאי לאותם תנאי העסקה שמקבל העובד הישראלי. זאת ועוד, בגלל מעמדו המיוחד בארץ, העובד הזר זכאי גם לזכויות ייחודיות הקשורות לשהותו בישראל.

אנחנו יוצאים מתוך הנחה שהעובדים הזרים שלכם מקבלים את מלוא תנאי העסקה שקובע החוק, ואתם חושבים על הענקת הטבות נוספות, מעבר לזכויות אלה, כמו למשל יום כיף לצוות או מתנות לעובדים לפסח הקרב ובא.

כמעסיקים, חשוב שתהיו מודעים לעובדה שהעובדים בארגון, זרים וישראלים כאחד, הם המערכת שמבטיחה את היכולת שלכם לצמוח ולשגשג. לפיכך, יש חשיבות להטבות, הערכות והכרת תודה שתציעו לעובדים שלכם, מעבר לתנאי ההעסקה הבסיסיים.

מהם תנאי העסקה שהעובד הזר זכאי לקבל מהמעסיק על פי חוק?

תנאי ההעסקה שקבע החוק, כוללים, בין השאר:

 • התקשרות בהסכם עבודה המפרט את כל תנאי ההעסקה של העובד
 • שכר מינימום
 • חופשה שנתית
 • יום מנוחה שבועי
 • ימי שבתון
 • תשלום דמי נסיעה
 • דמי הבראה שנתיים
 • תשלום בגין שעות נוספות
 • ביטוח פנסיוני
 • מגורים הולמים
 • ביטוח רפואי
 • שכר עבודה חודשי שישולם עד ל-9 בחודש, עבור החודש הקודם

מה יכול לשמש כהטבות נוספות לעובדים?

אולי אתם תוהים, מה ייחשב כהטבות לעובדים? ובכן, הטבות אלה ניתנות לעובדים, הן הישראלים והן הזרים, מעבר למשכורת. ההטבות יכולות לכלול, הערכה ומילה טובה, יום חופשה נוסף, יום כיף לצוות, ארוחת שף לצוות או מתנה נחמדה.

למה הטבות לעובדים הן חשובות?

העובדים, הזרים והישראלים, מגיעים מן הסתם כל יום לעבודה ומבצעים את המשימות לשביעות רצונכם, אחרת כנראה לא הייתם מעסיקים אותם. כשאתם מציעים לעובדים שלכם הטבות, אתם מראים להם שאתם מודעים להשקעה שלהם בעבודה ומעריכים אותה.

ההטבה, כשלעצמה, כבר יכולה לעזור לכם לשפר את המוטיבציה ואת הנאמנות של העובדים למקום העבודה. ההטבה לא אמורה להוות נטל על התקציב שלכם. לפעמים, די במילה טובה ובהרמת כוסית לעובד שנולד לו ילד, או בשי נחמד לכבוד השלמת הפרויקט.

בדרך כלל, עובדים מרוצים, שמקבלים את כל תנאי העסקה שקבע החוק, ללא כחל וסרק, שמחים להביא את מיטב יכולתם לעבודה, מדי יום ביומו. לכן, הטבות לעובדים יכולות לשפר גם את השורה התחתונה של הארגון.

היתרונות של הכרת תודה ומתן הערכה לעובדים

קצת הערכה ותשומת לב, מעולם לא הזיקו לאף אחד. היתרונות הבאים מוכיחים מדוע הפגנת הכרת תודה, בכול דרך שתבחרו, יכולה לעזור הן לעובדים, הזרים והישראלים, והן לכלל הארגון.

 1. עוזרת ליצור מערכות יחסים

מערכות יחסים הן הבסיס של כל מה שקורה במקום העבודה. בלעדיהן, העבודה עלולה להפוך למשעממת ולהוביל לאדישות ולאי אכפתיות. הפגנת הכרת תודה, ולו רק באמצעות אמירת ׳תודה׳, יכולה לעזור ביצירת מערכות יחסים וחברויות במקום העבודה. הכרת תודה מחזקת מערכות יחסים ומסייעת לבנות סביבת עבודה חיובית. כשאתם אדיבים לעובדים שלכם, זה לא רק בחינם, זו גם התנהגות חכמה.

 1. משפרת את הבריאות הפיזית והנפשית

באופן מפתיע, בריאות ואסירות תודה, מציגים מתאם נפלא. אנשים עם הכרת תודה נוטים לדאוג טוב יותר לעצמם. הם להוטים לעסוק בפעילויות פיזיות ולשמור על בריאותם. הכרת תודה גם מפחיתה כאבים, כנראה בגלל שהיא מפחיתה מתחים.

אם הכרת תודה משפיעה לטובה על הבריאות הנפשית, זה הגיוני שהיא משפרת גם את הבריאות הנפשית. הכרת תודה מפחיתה דיכאון ורגשות אחרים שיכולים להרעיל את הסביבה. אז אם העובדים, במיוחד הזרים שרחוקים מביתם, נראים לכם קצת ׳על הקצה׳, נקטו יוזמה ובנו תרבות ארגונית שמאופיינת בחיוך ותודה!

 1. מפחיתה צורות של תוקפנות

כאמור, הכרת תודה מפחיתה רגשות רעילים, כולל תוקפנות. אחד המחקרים הראה שאנשים שמפגינים יותר הכרת תודה, הם גם יותר פתוחים וחברותיים, גם כשאחרים פחות אדיבים אליהם. דברים אלה נכונים גם לגבי מפגש שכרוך במשוב שלילי. לכן, אם העברת משוב שלילי זה משהו שאתם רוצים לסלק מסביבת העבודה שלכם, הקפידו על יישום הכרת תודה לכול צוות העובדים. זה יכול להיות המענה ההולם לאווירה השלילית.

 1. מגבירה את ההערכה העצמית

כולנו נאבקים עם הערכה עצמית נמוכה בשלבים מסוימים בחיים. מתברר שהערכה והכרת תודה יכולות להיות התשובה לשיכוך הרגשות הקשים האלה, ובכך, להועיל לכם ולכל צוות העובדים שלכם. הכרת תודה היא דרך מצוינת לעזור לצוות לעבוד יחד בהרמוניה ומתוך שביעות רצון וסיפוק.

 

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024