תוכן [ הסתר ]

תקופת החגים היא תקופה מצוינת להתחלת הליך שיפוצים מקיף ומקצועי בביתכם. סוגיית הפועלים הזרים המועסקים בחברות בנייה ושיפוצים בארץ היא עובדה קיימת. אומנם עלות העסקתם של פועלים זרים עשויה להוזיל את עלויות השיפוץ, אולם בהיעדר רישיון העסקה מטעם משרד התמ"ת הדבר עשי לעלות לכם בקנס כספי גבוה ובעבירה על החוק.

במאמר הבא, נספק לגולשים מידע בנושא תחום השיפוצים ובאשר להעסקת פועלים זרים בתחום הבנייה והשיפוץ.

אילו סוגי עבודות שיפוצים ישנן?

כיום, ישנו מגוון רחב של עבודות שיפוצים אופייניות בבתים ובבניינים, כגון: שיפוצים חיצוניים ופנימיים, שיפוץ חדרי שינה, שיפוץ מטבחים, שיפוץ שירותים, עבודות ריצוף, הרחבת מבנים, עבודות אינסטלציה, צביעת מבנים, תוספות בנייה, עבודות טייחות, עבודות חשמל, חיפוי מבנים, טיפול ותיקון בסדקים בקירות, הזרקת בטון, טיפול בחלונות ודלתות, ניקוי ותיקון פסיפס, עבודות גבס, תיקון שפריץ וטיח, חיזוק אבני שיש ועוד.

מדוע כדאי לעשות שיפוצים?

בעלי דירות ובעלי בתים פרטיים, מעוניינים לבצע עבודות שיפוצים בכדי להעניק מראה נקי, נעים, רענן, מודרני וחדש לביתם וכך למעשה לשדרג ולהעלות את ערך הנכס הקיים, אך בעיקר מעוניינים להעניק פיתרון מיידי לבעיות אקוטיות ואסתטיות המתעוררות במבנה הקיים כגון: אינסטלציה רקובה, התקלפות קירות הבית, אריחים סדוקים, עובש ונזילות מהתקרה וזאת באמצעות שיפוצים.

על הליך שיפוצים

כל הליך שיפוצים הינו תהליך מורכב וארוך, הדורש סבלנות והרבה אורך רוח מצד הלקוח. בפסקה זו נפרט על השלבים השונים הצפויים בכל הליך שיפוצים מקצועי.

 • סקר שוק – השלב הראשון בהליך שיפוצים הוא עריכת סקר שוק ופנייה אל חברות שיפוצים רבות בכדי לברר ניסיון, וותק, עלויות והמלצות.
 • הצעת מחיר – בשלב השני בהליך שיפוצים, עליכם לברור את הצעות המחיר שקיבלתם ממגוון רחב של קבלני שיפוצים פוטנציאליים ולבחור בהצעה האטרקטיבית, ההוגנת, הבטוחה והמתאימה ביותר לצרכיכם.
 • היקף עבודת השיפוץ – בשלב השלישי בהליך שיפוצים, מתבקש קבלן שיפוצים הנבחר לפרט בצורה מדויקת את היקף עבודות השיפוץ אשר יתבצעו בבית.
 • חתימה על הסכם עבודה – בשלב הרביעי בהליך שיפוצים, עליכם לחתום על חוזה קבלן שיפוצים, שהוא מעין הסכם עבודה המגובש על ידי עורך דין המומחה לתחום. החוזה יכיל את פירוט הצעת המחיר לפי מטר ויחידה, את לוח הזמנים המדויק ואת מסגרת תקציב השיפוץ כך שבמידה והליך השיפוץ יעוקב או יבוטל הקבלן יישא בקנס ואתם תפוצו כראוי.
 • פינוי הדירה – לאחר שהוסדרו כל פרטי העבודה עם הקבלן, בשלב זה, יהיה עליכם לפנות את הדירה ולהזיז את תכולת הרהיטים מן החללים המועדים לשיפוץ.
 • תדריך – בשלב השישי בהליך שיפוצים, אנו ממליצים לכם להגיע ביום הראשון של שיפוצים ולבצע תדרוך מקיף לעובדים, בכדי להבטיח כי רצונכם ימומש כנדרש.
 • ביצוע העבודה – השלב השביעי בהליך שיפוצים, הוא השלב בו עבודת שיפוצים מתבצעת ולכם נותר לחכות ולקוות שהליך יסתיים במהרה ואתם תשובו לביתכם החדש והאסתטי עם חיוך על פניכם.

העסקת פועלים זרים בעבודות שיפוץ בארץ

תחום הבנייה והשיפוץ הוא ענף בו מועסקים אלפי פועלים זרים בישראל. העסקה של פועלים זרים בתחום הבנייה והשיפוצים מחייבת את הקבלנים לקבל רישיון העסקה ממשרד התמ"ת בעבור כל פועל זר העובד עבורם. חברה שלא תדאג לרישיון העסקה לעובדיה הזרים, תיאלץ לשלם קנס בגובה של 10,000 ₪ עבור כל פועל זר המועסק ללא רישיון. לכן, הבטיחו כי חברת השיפוצים הנבחרת הינה פועלת לפי חוקי התמ"ת ומחזיקה ברישיונות להעסקת פועלים זרים.

טיפים לשיפוצים

שיפוצים הם דבר מייגע ומתיש, אולם בסופו של יום מטרת השיפוצים היא לשדרג את רמת החיים שלנו. מפאת העובדה כי מדובר בתחום ללא פיקוח מקצועי, אנשים רבים נופלים קורבן ל"חאפרים" העלולים לגרום לעוגמת נפש, הוצאות מיותרות וגימור ברמה ירודה. לפיכך, אנו ממליצים לכם להישמע לטיפים הבאים ולמצוא את שביל הזהב בשיפוצים.

 • תכנון מקדים – אל תחסכו בתכנון מקדים. הקפידו לשבת עם מעצב פנים טרם תחילת הליך השיפוץ, קבעו אילו אזורים ברצונכם לשפץ וכיצד ולאחר שתגיעו אל ההחלטה הסופית שתפו את השיפוצניק במטרות השיפוץ ובתוכנית השיפוץ המדויקת.
 • תקצוב שיפוצים – על מנת שלא "לשפוך" כסף רב על עבודת השיפוץ, אנו ממליצים לכם להגדיר במדויק את גובה תקציב השיפוץ, זאת תוך חישוב עלויות של שכירת אנשי המקצוע, החומרים, העבודה, חומרי הגמר והוצאות בלתי צפויות.
 • קביעת לוח זמנים – למען הסדר הטוב, אנו ממליצים לכם לקבוע לוח זמנים מוגדר יחד עם קבלן שיפוצים בכדי שכל צד יוכל לדעת פחות או יותר מהן הציפיות ממנו.
 • המלצות על אנשי מקצוע – כמו בכל מקצוע, גם בתחום שיפוצים אנו ממליצים לכם לפנות אל אנשי מקצוע המחזיקים בהמלצות חמות מלקוחות ואף בקשו לראות מספר עבודות שיפוצים שעשה הקבלן בכדי להבטיח לעצמכם כי מדובר באיש מקצוע המצבע עבודה ברמת גימור גבוהה.
 • חומרי שיפוץ איכותיים – הקפידו על חומרי שיפוץ איכותיים על מנת להבטיח כי רמת הגימור של עבודת השיפוץ תהיה גבוהה ועמידה לאורך זמן.
 • חיסכון בעלויות – אם ברצונכם לחסוך בעלויות השיפוץ אנו ממליצים לכם לקבוע את מועד תחילת עבודות שיפוצים לתקופת החורף, שכן אז יש באפשרותכם לחסוך בשיעור של עד 20% אחוז מעלויות השיפוץ בתקופת חג הפסח או החופש הגדול. כמו כן, עליכם לזכור כי אלמנטים כגון: תקופת השיפוץ, מצב הדירה, גודל הדירה והנגישות אליה הם שיקבעו את גובה מחיר השיפוץ הסופי.
 • אחריות על עבודות שיפוצים – אנו ממליצים לכם להעסיק אך ורק שיפוצניקים המבטיחים לכם אחריות על עבודות שיפוצים שנעשו בבית, בכדי שאם יתעוררו בעיות בתום ההליך תוכלו לקבל מענה ופתרון מיידי.
 • ביטוח צד ג' – דאגו לכך שקבלן שיפוצים הנבחר יהיה מבוטח בביטוח צד ג', בכדי שבמידה ולא יוכל להשלים את עבודות השיפוץ כראוי, אתם תוכלו לקבל את כספכם חזרה באמצעות תביעת חברת הביטוח.

לסיכום, אנו ממליצים לכם לפנות אך ורק לקבלני שיפוצים המעסיקים פועלים זרים ברישיון תקף ואשר מבטיחות לספק לפועלי בנייה אלו את כל הזכויות המגיעות להם מתוקף החוק ומתוקף עיסוקם בפרויקט שיפוצים.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024