תוכן [ הסתר ]

כבר לא מעט שנים שאוכלוסיית העובדים הזרים משתלבת בשוק העבודה בישראל במגוון של משרות שונות. עובדים זרים מתפרנסים מטיפול בקשישים ובבעלי צרכים מיוחדים, עבודה בחקלאות, ניקיון, עבודה במסעדות, טיפול בילדים ועוד מגוון רחב של עבודות. העסקה של עובד זר מכתיבה התנהלות שונה מהעסקה של כל עובד ישראלי והחוק בישראל מגדיר בצורה מדויקת כיצד לשלב עובד זר בעבודה בכל מקום.

מיהו עובד זר?

כדי למצוא עבודה עבור עובד זר או לשלב אותו במסגרת העסק צריך להבין מהי ההגדרה של עובד זר. מחברת ל.מ. המתמחה בהתאמת הצעות עבודה לעובדים זרים, מספרים שהצעות עבודה מגיעות רק אחרי שרשרת ארוכה של הבהרות ובירור לגבי היותו של אותו אדם עובד זר עם כל האישורים הדרושים.

עובד זר הוא אדם שאיזו אזרח ישראל ומגיע לכאן כדי להשתלב בשוק העבודה ולמצוא פרנסה. הוא תושב זמני או קבוע – בהתאם למה שנקבע מול משרד הפנים.

עובד זר חייב להיות בעל אשרת עבודה. אשרת העבודה מוטבעת בדרכון של העובד הזר לאחר שעבר את כל האישורים של משרד הפנים. עובד זר שמגיע ארצה בלי אשרת עבודה מסתכן כמובן בביצוע עבירה על החוק בישראל ויכול לקבל עונש של קנס כספי או אפילו מאסר. גם המעסיק עובדים זרים ללא אשרה יכול להסתכן בקנסות, עונשים ומאסרים עד למצב של סגירת העסק.

מהן אפשרויות ההעסקה לעובדים זרים?

כאמור, עובדים זרים בעלי אשרה מסודרת יכולים לעבוד בתחומים רבים, ביו היתר:

  • טיפול בקשישים: עובדים זרים רבים, בעיקר מארצות המזרח הרחוק, מגיעים לישראל כדי לעבוד בסיעוד ובטיפול בקשישים. רבים מהעובדים מאותרים על ידי חברות סיעוד עוד בארצות המוצא שלהם והחברה דואגת לשידוך בין העובד ובין משפחה הזקוקה לעובד. החברה מטפלת גם בתהליך קבלת האשרה ודואגת להטסת העובד מארץ המוצא.
  • עבודה בבתי עסק ומסעדות: יש עובדים זרים שמועסקים בתחום המסעדות ובתי הקפה כשוטפי כלים, טבחים, עוזרי טבחים ועוד משרות או כסדרנים ופועלים בבתי עסק מתחומים שונים. גם במקרה זה המעביד צריך לדאוג שלעובד שהוא מעסיק יש אשרת עבודה בתוקף.
  • עובדים בתחום החקלאות: תחום החקלאות היה למעשה אחד התחומים הראשונים בארץ ששילב בתוכו עובדים זרים. כל חקלאי מקבל מכסה של עובדים זרים, שמגיעים בעיקר מתאילנד וארצות המזרח הרחוק. גם במקרה זה חשוב לדאוג לאשרות מסודרות, כיוון שעובדי החקלאות מגיעים בדרך כלל ישירות ממדינת המוצא דרך חברות כוח אדם המתמחות בכך.
  • עובדים בתחומי התעשייה: גם בתחומי תעשייה שונים, ממפעלים ועד לחברות הייטק מעסיקים עובדים זרים. במקרים אלו יש דרישה לעובדים בתחומים מסויימים ונקודתיים במסגרת רילוקיישן או תוכנית אחרת להעסקת עובדים זרים. תוכניות אלו אינן רבות בישראל.

הטיפ למעסיק: לעבוד מסודר דרך חברת כוח אדם איכותית

הדרך הטובה ביותר להעסיק עובדים זרים ולא להיכנס לבעיות ותקלות היא לעבוד מול חברת כוח אדם מסודרת שפועלת כחוק. חברה זו תעזור בקבלת האשרות הדרושות ותנהל מערכת סינון עובדים טובה עבור המעסיק.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024