תוכן [ הסתר ]

עליית הביקוש לעובדי ניקיון מקצועיים במשק הפרטי ובמשק הציבורי גרמה לעלייה חדה בביקוש לעובדים זרים. חברות ניקיון ומעסיקים פרטיים מעדיפים להעסיק עובדים זרים בתחום הניקיון מאשר עובדים ישראליים, זאת מפאת מקצועיותם הגבוהה ועלויות העסקה נמוכות.

עובדי הניקיון הזרים נתפסים בעיני המעסיקים הישראליים כעובדים חרוצים, מיומנים ומקצועיים המספקים רמת שירות גבוהה. לנוכח המחסור בעובדים ישראליים המוכנים לעסוק בעבודות אחזקה וניקיון, כגון: שטיפת כלים במסעדות, ניקיון בתים ומשק בית, ניקוי משרדים, ניקוי חדרי מלון ועוד, החליטו מעסיקים ישראלים רבים לפנות למשרד התמ"ת ולהגיש בקשה לייבוא ולהעסקת עובדים זרים בעבודות ניקיון. במאמר הבא, נסקור את ענף עובדי הניקיון בישראל ותנאי ההעסקה של עובדים זרים בתחום זה.

על שירותי ניקיון

לניקיון תפקיד חשוב בשמירה על בריאותינו ועל סביבת חיינו. מחקרים רבים מראים כי יש קשר ברור בין היעדר ניקיון לעלייה ברמות התחלואה. לפיכך, כל משק בית פרטי או ציבורי מחויב לבצע עבודות ניקיון יסודיות, אשר יבטיחו את רמת ההיגיינה והאסתטיקה הדרושה לאיכות חיים גבוהה.

חברות ניקיון מקצועיות ועובדים פרטיים העוסקים בתחום הניקיון מציעים את סל השירותים הבאים: ניקוי צלונים, ניקוי שולחנות, ניקוי מדפים, ניקוי פחים, ניקוי מטבח (שטיפת כלים, ניקוי מקרר, ניקוי משטחי העבודה), ניקוי תריסים וחלונות, ניקוי קרמיקות וחרסינות, ניקוי ארונות מטבח, ניקוי אמבטיות ומקלחות, ניקוי כיורים, ניקוי שטיחים, ניקיון ופוליש למרצפות, ניקוי דלתות ומשקופים, ניקוי פרקטים, ניקוי ספות, ניקוי אבק ועוד.

על אחוז העובדים הזרים בענף הניקיון

נתונים סטטיסטים מוכיחים בבירור כי ישראלים לא אוהבים לעבוד בעבודות ניקיון, חקלאות, סיעוד ובניין, עובדה המאלצת מעסיקים רבים בתחומים אלו, לייבא עובדים זרים ומיומנים הנכונים לעבוד.

על פי נתוני חברת BDI ניתן לראות כי אחוז העובדים הזרים המועסקים בעבודות ניקיון בענפי המסעדנות המלונאות והאחזקה מוערך בחמישה אחוז. עוד ניתן להסיק מן הממצאים כי עובדים זרים רבים פונים אל ענף הניקיון לאחר שנפלטו מעבודות בתחום הבניין, החקלאות והסעד.

מהם תחומי העסקה העיקריים בענף הניקיון

תחומי העסקה הדומיננטיים בענף הניקיון בהם מועסקים עובדי ניקיון זרים הם הבאים: שוטפי כלים במסעדות, חדרניות במלונות, ניקוי בתים, ניקוי משרדים ועוד.

איתור עובדי ניקיון מקצועיים

אם ברצונכם לאתר עובדי ניקיון זרים מקצועיים, תוכלו לחפשם באמצעות: פנייה לאתרי אינטרנט ופורטלים המתמחים בנושא, חיפוש בין מודעות הדרושים בעיתון, המלצות מחברים ומכרים וכן פנייה אל חברות ניקיון מקצועיות.

זכויות עובדי הניקיון

במידה והנכם מעסיקים עובדי ניקיון זרים במשק בית, זכרו כי מוטלת עליכם החובה למלא אחר כל הזכויות הסוציאליות המגיעות להם לפי חוק, לרבות: חובת רישיון העסקה של עובד זר, חובת תשלום דמי ביטוח לאומי, דמי ביטוח בריאות, חופשה שנתית, שכר מינימום, דמי פנסיה, ימי חופש ומחלה, מנוחה שבועית, פיצויי פיטורין ודמי פנסיה. כיום נעשים מאמצים גדולים לאכיפת הזכויות הסוציאליות של העובדים הזרים בישראל וכל פגיעה בזכויותיהם תלווה בקנס כספי.

לסיכום, העסקת עובדים זרים בענף הניקיון, כמו בכל ענף אחר, מחייבת את המעסיק להעניק את מלוא הזכויות והתנאים הסוציאליים המגיעים לעובד הזר בתפקידי ניקיון.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024