מינהל אכיפה וזרים - הגוף שחייבים להכיר

תוכן [ הסתר ]

עובד הוא עובד, ישראלי או זר, וכמעסיקים חשוב מאוד בימנו להבטיח שאתם לא מעסיקים עובדים זרים השוהים בארץ חלילה באופן בלתי חוקי, אך אם ובמידה עובד זר שלכם נעצר בחשד לשהייה בלתי חוקית, ישנם כמה דרכים בהן תוכלו לפעול כדי לנסות ולערער על המעצר ולמנוע את גירושו.

משטרת ההגירה היא למעשה ׳מינהל אכיפה וזרים׳ אשר פועל כזרוע הביצועית של רשות האוכלוסין וההגירה בישראל, ומתפקידו לאכוף את החוקים המתייחסים לשהות זרים ולתעסוקתם בארץ. כלומר, על גוף זה חלה האחריות לפעול לשמור על זכויות העובדים הזרים, ומאידך לפעול לצמצום מספר המסתננים או השוהים הבלתי חוקיים ולאכוף העסקה לא חוקית. מאות הפקחים והחוקרים הפועלים מטעם מינהל אכיפה וזרים, מוסמכים לפעול באופן משטרתי כנגד עובדים לא חוקיים וכנגד המעסיקים.

משמעות הדברים המרכזית היא שכמובן כדי להימנע ממצבים שבהם העובד נעצר באשמת שהיה בלתי חוקית, תמיד עדיף להעסיק עובדים זרים בהתאם לחוק. אבל אם חלילה אירע המקרה ועובד שלכם נעצר, רצוי בשלב הראשוני לקיים התייעצות עם עורך דין הגירה מנוסה שיוכל לבדוק את מצבו של העובד, לוודא אם יש טעם לערער על כוונתה של משטרת ההגירה לסלקו מהארץ ו/או לנקוט בצעדים להארכת תוקף אשרת העבודה שלו, בהתאם לחוק.

"משטרת ההגירה" – כיצד היא פועלת?

"מינהל אכיפה וזרים" מחולק למעשה לארבעה מרחבים גיאוגרפיים:

  • מרחב דרום – ממוקם בעומר.
  • מרחב מרכז וירושלים – ממוקם בשדה התעופה בן גוריון.
  • מרחב תל אביב.
  • מרחב צפון – ממוקם בחיפה.

המינהל מחולק גם לזרועות ואגפים כאשר זרוע האכיפה מפעילה את פקחי השטח שסמכויותיהם דומות לסמכויות השוטרים, וזרוע החקירות מפעילה את החוקרים שמתפקידם לאתר מעסיקים של עובדים השוהים בארץ באופן בלתי חוקי. בנוסף לגוף זה, רשות האוכלוסין וההגירה פועלת באמצעות גופים נוספים:

  • מינהל האוכלוסין האחראי לכל ענייני הדרכונים, אזרחות, מעמד, אשרות, חוקי העלייה והשבות וכן איחוד משפחות.
  • מינהל שירות למעסיקים ולעובדים זרים האחראי להסדרה הנוגעת להעסקת עובדים זרים. אחריות זו כוללת, בין השאר מתן היתר למעסיק להעסקת עובד זר, הנפקת אשרת עבודה, מתן רישיונות עבודה לעובדים זרים (לתאגידי כוח אדם או ללשכות הפרטיות השונות), הארכת רישיון העבודה של העובדים הזרים וכיוב'.
  • מינהל מעברי גבול – האחראי לתפעול של כל 23 מעברי הגבול הבינלאומיים של מדינת ישראל, כולל ביצוע ביקורת גבולות.

אם הינכם מעסיקים עובדים פלסטיניים. אגף השירות למעסיקים, שנקרא בעבר גם "מדור תשלומים", הוא הגוף המוסמך לבצע את כל הנדרש כדי שתקבלו היתרי העסקה נדרשים. אגף זה יקבל מכם גם את דוחות השכר החודשיים עבור העובדים הפלסטינים ויעביר את התשלומים והניכויים משכרם של עובדים אלה, ליעדם.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024