תוכן [ הסתר ]

אדם המוגדר בתור מטופל סיעודי, המתגורר בקהילה ולא במוסד סיעודי או בבית-אבות המספק שירותי סיעוד, יכול לקבל זכאות לעובד זר במידה והוא עונה על מספר תנאים בהתאם לקבוצת הגיל שלו.

אישה מגיל 60 / גבר מגיל 65

על מנת לקבוע זכאות עבור מטופל סיעודי בגיל מבוגר נערכת בדיקה בשם מבחן תלות, במהלכו נבדקת תלותו של אדם בזולת במהלך חיי היומיום שלו.

  • במידה והקשיש צבר 4.5 נקודות במהלך מבחן ADL.
  • במידה והקשיש צבר 4 נקודות במהלך מבחן תלות, ובנוסף צבר נקודה נוספת.
  • מטופל מגיל 90 ומעלה יהא זכאי להיתר העסקה אם צבר 4 נקודות לפחות מבחן תלות.

באופן עקרוני, קשיש המתגורר במוסד כגון בית חולים, בית אבות, מרכז שיקום או מרכז החלמה לא יוכל לקבל אישור להעסיק עובד זר. היוצאים מן הכלל הם:

  • קשיש המתגורר במסגרת דיור מוגן או בית אבות אשר לא ניתנים בו שירותי סיעוד.
  • קשיש אשר נמצא באשפוז יום זכאי להיתר העסקה במידה ויעמוד בתנאי הזכאות הרגילים.
  • אם שני בני זוג המתגוררים יחדיו עומדים בתנאי הזכאות כל אחד בנפרד, שניהם יהיו זכאים להיתר העסקה. לעובד זר – כלומר יוכלו להעסיק שני עובדי סיעוד זרים.

אישה בגיל 18-60 / גבר בגיל 18-65

למטופל נקבעה זכאות לקצבת שירותים מיוחדים במוסד לביטוח לאומי.

קטין

במידה והקטין נמצא זכאי לקבל קצבת ילד נכה של המוסד לביטוח לאומי, ובמקביל מתקיימת אחת הנסיבות הבאות:

  • הילד נמצא במסגרת לימודית המותנית בליווי של מטפל לצורך מתן עזרה פיזית לילד.
  • הילד זכאי לקצבת ילד נכה מאת המוסד לביטוח לאומי, הוא זקוק לליווי או השגחה במשך רוב שעות היום מחמת נכותו, ונבצר מאותו ילד להשתתף במסגרת לימודית/טיפולית.
  • מתקיימות נסיבות רפואיות מיוחדות המצריכות טיפול יומיומי צמוד וממושך בילד בביתו.

נכה פעולות איבה / נכה צה"ל

למטופל נקבעה זכאות מטעם ועדת מלווים במשרד הביטחון, או מטעם ענף נכי פעולות איבה במוסד לביטוח לאומי, הקובע כי הוא זכאי ל-17 שעות ליווי לפחות.

נכה עבודה

המטופל מוכר במוסד לביטוח לאומי כנכה עבודה ברמה של "תלוי בזולת" או "סיעודי".

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024