העסקת עובד זר עבור חולי דמנציה ואלצהיימר

ישראלים רבים פוגשים את הצורך בסיוע בטיפול בהוריהם אשר איבדו את עצמאותם, בין אם באופן פתאומי ובין אם לאו. מלבד ההתמודדות הקשה עם הפרדה מהורה מתפקד וחיוני, ישנו הקושי למצוא את הסיוע המתאים ולהבין מה נדרש על מנת לקבל אותו. העסקת עובדים זרים הינה פתרון לאנשים חולים, קשישים ונכים אשר אינם מסוגלים לבצע פעולות יומיומיות, וזקוקים להשגחה צמודה. ישנם מספר מדדים הקובעים את הזכאות להעסקת עובד זר ובניהם: מבחנים הנעשים על ידי ביטוח לאומי, בעת הגשת תביעה לגמלה או קצבה, היכן שוהה המטופל- בבית או במוסד ומידת הצורך בסיוע- סיוע חלקי או לאורך כל שעות היממה, היתר לעובד זר לא ניתן לאלו הזקוקים לסיוע חלקי בלבד.

עובדים זרים לסיעוד מסייעים למטופלים במגוון תחומים כמו: התניידות, הזנה, סיוע בשירותים, החתלה, רחצה, סידורים, לווי לביקורי רופא וטיפולים, השגחה צמודה בבית או באשפוז ועוד.  

גיוס עובדים זרים בסיעוד

גיוס עובדים זרים לטובת סיוע סיעודי הינו תהליך הדורש היתרים ואישורים מיוחדים, הן מצד המעסיק והן מצד העובד. אין להעסיק עובד זר מבלי שהתקבלו האישורים הנחוצים. חשוב לדעת שעל אף שעובדים זרים אינם תושבי קבע בישראל, הם זכאים לזכויות ומוגנים ע"י חוקי העבודה, לכן המעסיק מחויב בין היתר על תשלומי פנסיה, ימי חופש, פיצויים וכדומה. גיוס עובדים זרים יכול להיעשות בשני אופנים: גיוס עובד שנמצא בארץ או גיוס עובד מחו"ל, לכל אחד מהם משמעויות שונות, אך בכל מקרה העובד מחויב להיות מקושר לאחת מהלשכות המורשות להבאה ותיווך עובדים זרים, ובעל אשרת עבודה בתוקף.  

מישהו ממשפחתכם מתמודד עם אלצהיימר / דמנציה?

גם תפקודם של חולים דמנטיים נפגע באופן כזה שאינם מסוגלים לדאוג לעצמם, וכתוצאה מכך הם זקוקים להשגחה צמודה. חולה הסובל מדמנציה או אלצהיימר, שהגיע לגיל הפרישה עשוי להיות זכאי לקבלת גמלת סיעוד מביטוח לאומי. במידה ואינו הגיע לגיל פרישה הוא עשוי להיות זכאי לגמלת נכות ושירותים מיוחדים. במקרים בהם אושרה גמלת סיעוד והחולה זקוק לטיפול והשגחה למשך 24 שעות ביממה, ישנה אפשרות להשתמש בגמלה לצורך מימון העסקת עובד זר.

מהם הצעדים למיצוי הזכויות מול ביטוח לאומי?

אבחון המצב הקוגניטיבי: יש לבדוק האם החולה מסוגל לדאוג לענייניו מבחינה קוגניטיבית, בהתאם לשלב המחלה. זאת ניתן לבצע באמצעות אבחון של רופא מומחה.

מסמכים רפואיים: רכזו את כל המסמכים הרפואיים המעידים על מצבו של החולה, בין אם מדובר בגופים רפואיים כמו בתי חולים, קופת חולים, רופאים פרטיים וכדומה, ובין אם מדובר בגופים ממשלתיים כמו ביטוח לאומי.

ביטוח: בדקו מהן הפוליסות בהן מבוטח החולה כמו: אובדן כושר עבודה, ביטוח סעודי, מחלות קשות ועוד.

כל אלו ישרתו אתכם בעת הגשת תביעה לגמלה סעודית מול ביטוח לאומי.

מטפל/ת סיעודי/ת בבית החולה

כאמור ישנם חולים רבים הסובלים מאלצהיימר או דמנציה וחייבים השגחה צמודה, לרוב הפתרון לכך הוא העסקה של עובד זר, שמלבד האישורים והבירוקרטיה הסיזיפית היא גם כרוכה בהוצאות כבדות. ביטוח סיעודי יוכל לסייע באופן משמעותי במימון ההוצאות הללו. חולים המאובחנים כתשושי נפש זכאים לקבל מפוליסת הביטוח, בין אם היא פרטית או דרך קופת החולים, קצבת סיעוד. במקרים אלו באמצעות תביעת ביטוח סיעודי, עשוי החולה לקבל קצבה מלאה גם כשאינו סובל מפגיעה פיזית, המונעת ממנו לבצע פעולות יומיומיות, אלא רק כתוצאה מפגיעה תפקודית עקב תשישות נפש.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024