הגירה לישראל - מהן האפשרויות העומדות בפני המבקשים להגר לישראל

תוכן [ הסתר ]

מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי, כך קובע החוק. כלומר, מדובר על מדינה המעניקה מקלט אוטומטי לכל יהודי באשר הוא, כל מי שעלול להיפגע עקב רדיפות של יהודים שהיו דבר נפוץ לאורך אלפיים שנות גלות.

מכאן שהגירה לישראל היא בהחלט פעולה אפשרית גם אם היא לא תמיד מתרחשת באופן אוטומטי. אנחנו כאן כדי להסביר מה ניתן לעשות במידה ואתם מעוניינים להפוך לאזרחי ישראל בין אם אתם יהודים המהגרים לארץ לראשונה ובין אם אתם בני לאומים שונים המעוניינים להקים כאן בית.

נקודה אותה עלינו כמובן לציין כאן היא שזה בלתי אפשרי לתת מענה על כל סעיף וסעיף בחוק על גבי מאמר הכולל שורות ספורות. אבל בהחלט אנחנו יכולים לתת כאן תמונת מצב כללית שתעזור לכם להבין טוב יותר את התהליך אותו תדרשו לעבור בדרך לקבלת אזרחות ישראלית.

מי זכאים לעלות לישראל?

  • מי שאחד מאבותיו היה יהודי: על פי החוק במדינת ישראל, כל מי שעלול היה להירדף על ידי הנאצים בתקופת השואה הגדולה שהכתה ביהודי אירופה על סמך מוצאו, זכאי לקבל מקלט ובית במדינת ישראל. כלומר, כל מי שיכול להוכיח כי אחד מהסבים או הסבתות שלו היה יהודי.
  • מי שמבקש לקבל מקלט בישראל בשל מעמדו כפליט: פליטי מלחמה, אלו הנמצאים בסכנת חיים יכולים בתנאים מסוימים לזכות למקלט בישראל. אין זה אומר כי מדובר על אזרחות מלאה לכל דבר ועניין עדיין, אבל מקלט ויזה עבור שהייה ממושכת אכן ניתן לקבל. מדובר על תהליך מורכב וארוך הכולל עבודה לא פשוטה מול מערכות בירוקרטיות מורכבות. המלצה היא לא לעבור את התהליך לבד ללא עורך דין הגירה שיעמוד לצידכם ברגע הנכון.
  • מי שבן זוגו או בת זוגו חיים בישראל והם בעלי אזרחות: בתהליך המאחד בין משפחות ניתן להגיע ולקבל אזרחות במדינת ישראל במידה ואחד מבני הזוג חי בישראל והוא בעל אזרחות לכל דבר ועניין. גם במקרה הזה, היינו ממליצים לא לעבור את התהליך המשפטי לבד, כי אם בעזרת עורך דין הגירה שיעזור לכם עם הפרוצדורה של התהליך המורכב.

יוצאים מן הכלל

כעיקרון במידה והנכם עומדים באחד הקריטריונים הללו, אין כל סיבה שלא תקבלו אזרחות במדינת ישראל. גם אם תדרשו להיעזר באיש מקצוע, עורך דין הגירה שיעזור לכם לאורך התהליך. אבל, שימו לב כי ישנם יוצאי דופן, אלו שגם אם עונים לקריטריונים הללו לא יכולים לקבל אזרחות במדינת ישראל.

בתוך יוצאי הדופן הללו נמצאים אלו שנמצאו כמי שעלולים לסכן את ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל מסיבות כאלו ואחרות. כמובן שכמו בכל תהליך משפטי ניתן להוכיח אחרת בהתאם לנסיבות. גם במקרה הזה ההמלצה היא להיעזר באנשי מקצוע, עורך דין הגירה.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024