יש כאלה שזה קורה אצלם ביום אחד. הם מתחילים להעסיק עובד זר בבית בגלל סיבות שונות. זה לא כל כך פשוט וברים רבים זה גם ממש לא קל להתחיל יחסי עובד מעביד מול עובד זר. מעבר להסתגלות הטכנית יש גם את העניין החוקי של חוזה עבודה ביניכם אותו יהיה עליכם להסדיר לפני שתתחילו בכלל להעסיק את העובד הזר אצלכם בבית או בעסק.

הסכם עבודה מול עובדים זרים

אז זה לא משנה אם אתם שכרתם את העובד הזר לצורך ביצוע עבודות ניקיון בבית או לחילופין כדי שישמש כמטפל סיעודי. בכל מקרה חייבים לערוך חוזה מסודר. חוזה העסקה למעשה נועד להגן על שני הצדדים לכל מקרה של התפטרות או פיטורין כדי שהכול ייעשה בצורה מעוגנת על פי החוק.

על פי חוק אין להעסיק עובד זר בלי שיהיה ביניכם הסכם עבודה שהוא בתוקף. החתימה על הסכם העבודה היא בעצם חובה שאי אפשר להתחמק ממנה. חוזה העבודה נועד כדי להגן על שניכם וכך למנוע תביעות מיותרות או דרישות בלתי מוצדקות. יש לציין כי את החוזה יש לערוך בהתאם לתנאי העבודה הנדרשים תוך התחשבות בכל השינויים בחוק.

הסכם עבודה מול עובד זר מטעם חברת סיעוד

רבים נעזרים בשירותים של עובדים זרים אותם הם מקבלים דרך חברות סיעוד. כאשר אתם פונים אל חברת סיעוד, לרוב הם יציידו אתכם גם בחוזה עבודה סטנדרטי לדוגמא  וזה כחלק מהשירות שהם מחויבים בו מטעם משרד הפנים. את החוזה של הסכם עבודה אתם אמורים למלא בהסכמה הדדית ולחתום עליו. חשוב לציין כי תמיד יש אפשרות להוסיף עוד סעיפים על החוזה הקיים אך הכול בהסכמה הדדית ועם חתימה מטעם שני הצדדים.

רישום לביטוח הלאומי

כל מעסיק חייב להירשם בביטוח הלאומי תוך שבועיים מהיום בו הוא מעסיק לראשונה את העובד. הוא צריך להודיע על פתיחת תיק מעסיק עבור העובד הזר בתחומי הסיעוד.

מדובר בטופס שאפשר למצוא באתר של ביטוח לאומי.

ביטוח רפואי לעובד זר

כשאתם באים להעסיק עובד זר אתם חייבים לדאוג לכך שיהיה לו ביטוח רפואי וזאת כדי שלא יקרה מצב בו מחלה או אשפוז של העובד הזר יחייב אתכם בתשלומים גבוהים. חשוב לבדוק את פוליסת הביטוח הרפואי שיש לעובד הזר ולדאוג לכך שהוא אכן יהיה מכוסה בביטוח רפואי הולם. עלות הביטוח הרפואי ליום עולה בסביבות שבעה שקלים ליום.

תלוש שכר לעובד הזר

על פי חוק, חובה לנהל רישום מסודר של כל התשלומים המשולמים לעובד בכל חודש. יש לציין את החופשות ואת ניצול החופשות או אי ניצולן.

יש לציין כי מעבר בין אזורים או בין מעסיקים לצרכי עבודה מחייבים בקבלת היתרים מצד רשות ההגירה.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024