תוכן [ הסתר ]

על מנת לחזק את כבילתם של עובדים זרים אל המעבידים, מופעלים על העובדים הזרים בארץ מגוון אמצעים שמטרתם אחת - להקטין את הסיכויים כי העובד הזר יעזוב את המעביד לפני תום תקופת העסקתו.

החזקת דרכון

אחד האמצעים הנפוצים ביותר לכבול את העובד אל המעביד היא החזקת דרכון. בשיטה זו נלקח הדרכון של העובד הזר עם הגעתו לארץ, והדרכון מוחזר לו רק בשדה התעופה עם עזיבתו את הארץ. סעיף 376 א לחוק העונשין התשל"ז (1977) קובע כי פעולת עיכוב דרכון הינה פעולה בלתי חוקית. בתי המשפט והמשטרה מנסים לאכוף הוראה זו, אך מעסיקים רבים עדיין משתמשים בשיטה זו בצורה בלתי חוקית.

לעיתים מוסיפים המעסיקים סעיף בחוזה בו העובד הזר "מבקש" מן המעסיק להחזיק עבורו את הדרכון במהלך תקופת ההסכם, ובצורה זו לכאורה הופכת פעולת ההחזקה לחוקית.

כאשר עובד אינו מחזיק בדרכון, הוא אינו יכול לפתוח חשבון בנק, ולכן הוא נאלץ לשמור את כל כספו עמו. בנוסף, אין העובד יכול להגיש תביעה לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה.

פיקדון - ביטוח בריחה

אמצעי נוסף בו עושים מעסיקים רבים שימוש הוא ניכוי סכום קבוע משכרו החודשי של העובד לצורך "פיקדון", אותו מבטיח המעביד להחזיר לעובד עם צאתו מן הארץ. הסדר זה, המכונה לעיתים גם "ביטוח בריחה" אינו חוקי על פי חוק הגנת השכר (1958) המגביל את הניכויים המותרים משכרו של עובד.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024