תוכן [ הסתר ]

העובדים הזרים, והמטפלים הסיעודיים בפרט, הם חלק בלתי נפרד מחיינו, אנחנו רואים אותם בכל מקום – במכולת, בגינה, ברחוב, ובחצר בית הכנסת בשבת. כיצד הם הפכו להיות כל כך מרכזיים בהוויה הישראלית?

מתברר שאחוז ניכר מתושבי ישראל, מעדיפים בזקנתם להיות מטופלים בעזרת בן משפחה או עובד זר סיעודי, מאשר לעבור להתגורר בבית אבות. כתוצאה מכך, עולה מאליו הצורך בעובדים זרים נוספים, שכן יכולתם של בני המשפחה של הקשיש לטפל בו באופן שוטף ותמידי לוקה בחסר.

כיום, כ75,000 עובדים זרים חוקיים שוהים בישראל, מתוכם כ42,000 בתחום הסיעוד. למספר זה, מתווסף עוד אחוז גבוה, כנראה מבין 14,000 עובדים זרים בלתי חוקיים, אחריהם רודפת יחידת האכיפה לזרים ופועלת למען מיגור תופעת השובים הבלתי חוקיים. מטופל הנעזר בעובד זר סיעודי, לעיתים ממש תלוי בו כדי להצליח לחיות את חייו בצורה ראויה.

לא רק קשישים זכאים לעובד זר סיעודי, ולא כל הקשישים. לצורך העסקת עובד זר סיעודי, יש לקבל היתר להעסקת עובד זר ממשרד הפנים, ורק אחריו תתאפשר תחילת התעסוקה. ההיתר יינתן לאחר הגשת בקשה מפורטת, ואם ייקבע כי המטופל זקוק להשגחה או טיפול ברוב שגרת היום-יום, ובמשך רוב שעות היממה. על פי זה; גם נכים, מוגבלים, וסובלים ממחלות כרוניות או גנטיות – יכולים באופן תאורטי לקבל היתר העסקה של עובד זר.

 

שלבים בתהליך בחירת מטפל זר סיעודי

אם חלילה לאחד מקרובי משפחתכם קרתה תאונה, ויכולתו הגופנית כבר לא כמו שהייתה לפני, או שהוא מבוגר כבר ומתקשה לבצע פעולות יום יומיות פשוטות, ייתכן שמגיעה לכם הזכות להעסיק עובד זר סיעודי. העובד יגור אצלכם בבית ויסייע לו בכל הפעולות אותן יזדקק בן המשפחה לבצע בכל שעות היום. אז אם אין ביכולתכם לספק לו מישהו מטעמכם, פנו למנהל האוכלוסין במשרד הפנים, פרטו את בקשתכם וצרפו מסמכים תומכים לצורך בקשת רישיון להעסקת עובד זר.

קיבלתם את ההיתר? מעולה, עכשיו נשאר רק לבחור את העובד המתאים. כיצד נעשה זאת? נציג מספר טיפים ודגשים חשובים:

  • אמינות - בראש ובראשונה, העובד הסיעודי מוכרח להיות אמין והוגן, בסופו של דבר, הוא יגור אצלכם בבית. העסקת עובד רמאי או גנב, מובילה באופן ישיר ל"היעלמות" של כספים או ציוד יקר ערך. עובד שלא ניתן לסמוך עליו שישמור על ממון המעסיק, קשה יהיה לסמוך עליו בעניינים גופניים ושגרתיים שבשבילם הוא הועסק.
  • אחריות - קיים הבדל גדול בין עובד בתחום הסיעוד לבין עובד שכיר בתחום הבנייה, הניקיון וההובלות. אצל אלו האחרונים, בהיעדר אחד מהעובדים תתבצע העבודה ביד מחליף, או שלא תתבצע יום אחד כלל ותידחה העבודה ביום. בכל הקשור לסיעוד, לא יכול העובד פשוט "להיעלם", שכן המעסיק תלוי בו באופן כמעט מוחלט. בחרו עבורכם עובד אחראי ומסור, שמודע לחשיבות תפקידו.
  • תקשורת - השלב הבא הוא תקשורת תקינה. פועל ומעסיק שלא דוברים את אותה השפה ולו במעט, יתקשו לתקשר ביניהם, ומשכך, יכולת העובד לסייע פוחתת. בטרם תעסיקו עובד זר סיעודי, וודאו שהוא דובר במידה כזו או אחרת עברית או אנגלית, או כל שפה אחרת שגם אתם בקיאים בה.
  • כימיה - בסופו של דבר, העובד הסיעודי נכנס להיות חלק בלתי נפרד מהמשפחה. יש לו מפתח לדירת המעסיק, הוא מתלווה אליו למקומות, אירועים משפחתיים וסידורים, והוא מכיר כל הרגל וצורך של המעסיק. אמנם משפחה לא בוחרים, אבל עובד סיעודי זר כן, אז כדאי לבצע בחירה טובה שמרגישים איתה נוח.
  • המלצות - בקשו מהעובד את פרטי המעסיק הקודם, ודרשו לקבל ממנו המלצה. חוות דעת נוספת, של בן אדם עם היכרות גדולה יותר עם העובד, עשויה להטות מעט את פני הדברים והיא חלק בלתי נפרד מהבחירה.
  • התאמה למטופל - לכל מטופל צרכים אחרים, ומשכך, נדרש למטפל עם יכולות אחרות. לדוגמא, אדם כבד משקל מוכרח לסיוע של עובד סיעוד גדול וחסון, שיסייע בתמיכה פיזית והרמתו אם קיים צורך. כמו כן, מטופל שמלבד הקושי הגופני סובל גם מבדידות וקשיים נפשיים, מומלץ לו אף יותר לבחור במטפל בעל כישורי שפה ויכולת שיחה גבוהים, ויהיה מוכן למלא בעבורו גם רובד נפשי מסוים.

נושאים חשובים


זכויות עובד זר

בישראל מוגנות זכויות עובד זר כמו זכויות עובד רגיל, ולכן כל עובד זר המועסק בישראל (עם/ללא אשרת עבודה) זכאי למגוון זכויות.

לקריאה נוספת

היתר העסקה

אדם שאינו אזרח או תושב הארץ מוגדר בחוק כעובד זר, והעסקתו דורשת היתר העסקה לעובד זר הניתן על-ידי יחידות הסמך לעובדים זרים.

לקריאה נוספת

העסקת עובד זר לא חוקי

העסקת עובד זר באופן לא חוקי, בכל מדינה, יכולה לגרור צעדים קשים נגד המעסיק. גם בישראל, ישנן לא מעט תקנות נגד עניין זה, שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לקריאה נוספת

משטרת ההגירה

מינהלת ההגירה (הידועה גם בשם יחידת האכיפה לזרים) הוקמה בשנת 2002 מתוקף החלטת הממשלה, מאחר ובאותה תקופה הגיע מספר העובדים הזרים בארץ למעל 400,000.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

עובדים זרים

כל הזכויות שמורות © 2013-2024