הנך נמצא כאן:
עובדים זרים
»
נופשון - החלמה

נופשון - החלמה

נופשון - החלמה - הבראה - סקירה כוללת

רקע כללי

המושגים הנ"ל מתייחסים לשהייה קצרה יחסית (שבוע עד חודש) בבתים מוגנים למינהם. בבתים אלו נהנה הקשישה או הקשיש ממגוון רחב של שירותים, בין היתר: שירותים רפואיים, חברתיים, ושירותים מלונאיים. כמו כן, נהנה הדייר מפעילויות חברתיות ותרבותיות, הכל לפי רצונו ויכולתו.

בתים המספקים שירותי נופשון

ניתן למצוא שירותי נופשון והחלמה במספר רב של בתים תומכים למינהם. בתים אלו יכולים להיות בקטגוריות של דיור מוגן, בתים סיעודיים, או בתים לעצמאיים ותשושים. יש לברר גם האם קיימת מחלקה מיוחדת המספקת שירותים אלה.

מתי צריך?

ישנם מספר תרחישים אפשריים בהם נוצר צורך לשהייה בנופשון - החלמה. להלן כמה מהם:

- קרה אירוע ומצבו של הקשיש הדרדר והוא נהפך לסיעודי. מציאת והתאמת עובד זר ראוי הוא תהליך הדורש זמן ומיומנות. כדי להימנע מבחירת עובד זר תחת לחץ ומצוקה, כדאי לעתים להסתייע בשהייה לתקופה קצרה בנופשונים למינהם.

- סיטואצייה אפשרית אחרת היא כאשר הקשיש משתחרר מבית החולים ועדיין הסביבה הביתית חסרה משאבים המבטיחים טיפול בו בצורה נאותה. לדוגמה - הבית אינו מותאם לטיפול בקשיש תשוש או סיעודי. תקופת החלמה היא תקופת ביניים בין סביבת בית החולים ולסביבת הבית.

- העובד הזר יוצא לחופשה. לפי החוק החוק מגיע לעובד הזר חופשה שנתית, או לעתים מכורח נסיבות אחרות העובד הזר אינו יכול למלא את תפקידו לתקופה מסויימת. את החלל שנוצר יכולים למלא שירותי הנופשון.

- הפגת החששות מהמושג "בית אבות". קיימים פחדים לא מעטים מהמושג "בית אבות", אלו מונעים מעבר מהבית, גם כשאר הוא מוצדק ומחוייב המציאות. שהייה בנופשון מאפשרת לקשיש להתרשם ולנסות חלופה אפשרית לבית. במקרים לא מעטים מופגים החששות ממגורים בבית אבות והקשיש מחליט להשאר לתקופה ממושכת.

עלויות השהייה

עלויות השהייה בנופשון קשורות למספר גורמים - זמן השהייה, תמחור השהייה לפי בסיס יומי, שבועי או חודש, סוג בית האבות או המחלקה, מצב הקשיש והשירותים הנדרשים.

מימון

מימון השהייה יכול להתבצע באופן פרטי על ידי הקשיש ו/או בני משפחתו, לחלופין לפי הנסיבות ניתן לקבל סיוע כספי על ידי לשכת הרווחה. בדרך כלל קשיש שעבר ניתוח בבית החולים זכאי לשירותי נופשון - החלמה במימון מלא או חלקי על ידי קופת החולי לה הוא שייך (חשוב להתייעץ עם קופת החולים).

למי פונים?

כאשר יש צורך בשירותי נופשון - החלמה - הבראה, ניתן לפנות ישירות לבתי האבות למינהם ולשאול אותם האם הם מספקים שירותים אלו ובאלה תנאים. ניתן גם לפנות לגורמים ממלכתיים כמו משרד הרווחה, משרד הבריאות וקופות החולים למינהם.

למידע נוסף, ניתן לפנות ל- 054-4252-172

שתף תוכן זה עם חבריך!